Czy wynajmujący powinien naprawić cieknący kran? Czy naprawa skrzynki bezpiecznikowej należy do najemcy? Malowanie ściany to obowiązek wynajmującego czy najemcy? Czyim problemem jest zatkany odpływ zlewozmywaka lub zmywarki? Na tym tle często dochodzi między wynajmującym a najemcą do nieporozumień. Najemcy zwykle uważają, że nie mają żadnych obowiązków i że wynajmujący na swój koszt przyśle elektryka do naprawy gniazdka, albo hydraulika do przetkania zatkanego włosami odpływu z wanny. Tak na szczęście nie jest.
Uwaga! Ten wpis dotyczy wyłączenie stosunków pomiędzy najemcą, a wynajmującym w umowach najmu mieszkania (lokalu mieszkalnego) na podstawie umowy najmu innej niż umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz umowy najmu instytucjonalnego lokalu. W przypadku tych umów zasady są nieco inne. Wpis dotyczący lokali użytkowych ukaże się za kilka dni został opublikowany tutaj.
Spis treści
Kilka pojęć na początek
Ponieważ bardzo często w Internecie, na różnych forach, myli się wynajmującego z najemcą to chcę wyjaśnić oba pojęcia. Jest to niezmiernie istotne w kontekście tego wpisu.
Wynajmujący – najczęściej właściciel mieszkania, który udostępnia najemcy mieszkanie do używania na podstawie umowy najmu.
Najemca – użytkownik mieszkania, który używa go na podstawie umowy najmu.
Podstawy prawne
By prawidłowo omówić podział obowiązków związanych z utrzymaniem mieszkania w czasie umowy najmu w dobrym stanie muszę podkreślić, że w pierwszej kolejności obowiązują ustalenia stron zawarte w umowie. Strony nie są związane bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Można podział obowiązków niemal dowolnie określić w umowie. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy wynajmujący mieszka bardzo daleko od mieszkania. W takim wypadki, w zamian za niższy czynsz, najemca może przyjąć na siebie większe niż standardowe obowiązki. Takie rozwiązanie może mieć również znaczenie w przypadku bardzo nietypowych rozwiązań zainstalowanych w mieszkaniu, gdy wynajmujący chce mieć większą kontrolę nad ich konserwacją i niezbędnymi naprawami.
Jeżeli strony umowy nie poczyniły odpowiednich ustaleń, to dopiero wtedy zaczynają obowiązywać przepisy zawarte w art. 6a – 6f ustawy o ochronie praw lokatorów. Wynikający z nich podział obowiązków opisałem poniżej.
Obowiązki najemcy
Najemca obowiązany jest utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Czyli nie powinien przechowywać lub używać w nich przedmiotów powodujących zagrożenie sanitarne lub inne zagrażające konstrukcji budynku.
Najemca powinien dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku. To w sumie oczywiste, że nie wolno rzucać petów, wystawiać śmieci na klatkę schodową czy wnosić mebli uszkadzając przy tym ścianę windy lub klatki schodowej.
Najemca ma obowiązek dokonywania napraw i konserwacji podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych (płytki), szklanych i innych, okien i drzwi. Musi więc dbać o te powierzchnie, zmywać je w odpowiedni sposób i z odpowiednią częstotliwością. Ma też obowiązek dokonywać napraw i konserwacji innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien. Te obowiązki obciążają najemcę. Dodatkowo, po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal. Tak więc powinien on zwrócić wynajmującemu lokal odmalowany.
Najemca powinien dokonywać napraw i konserwacji, a w razie potrzeby także wymiany wbudowanych mebli, trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych.
Najemca ma obowiązek dokonywania naprawy i utrzymywania w dobrym stanie osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej. Tak więc to najemca powinien dokonywać kontroli prawidłowego działania bezpieczników w skrzynce bezpiecznikowej, a także poprawiać oberwane gniazdka czy włączniki. Najemcę nie obciążają natomiast naprawy przewodów umieszczonych w ścianie.
W kwestii naprawy instalacji ogrzewania to powinien on dokonywać napraw i konserwacji pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów, a także dokonywać napraw i konserwacji etażowego centralnego ogrzewania.
Dbanie o prawidłowe działanie systemów związanych z odprowadzeniem ścieków z urządzeń AGD czy umywalki też należy do najemcy. Powinien on dbać o ich drożność, a w razie potrzeby dokonywać napraw w przewodzie odpływowym aż do pionu zbiorczego. Utrzymanie pionu zbiorczego należy do wynajmującego, a w zasadzie do zarządcy budynku.
Jak z tego wszystkiego wynika, można przyjąć generalną zasadę – to co jest zainstalowane w ścianach to obowiązki wynajmującego, a to co ze ścian wystaje to już utrzymuje najemca.
Obowiązki wynajmującego
Obowiązki wynajmującego są w prawie określone bardzo ogólnie. Generalnie jest on zobowiązany wykonywać wszystko, do czego nie jest zobowiązany najemca.
Wynajmujący powinien zapewniać sprawne działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
Powinien też utrzymać w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczenia i urządzenia budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia. Powinien też dokonywać napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń służących do wspólnego użytku mieszkańców.
Powinien dokonywać napraw i wymiany wewnętrznych instalacji (pionów): wodociągowej, gazowej i ciepłej wody — bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej — z wyjątkiem osprzętu, w zakresie jakim nie jest do tego zobowiązany najemca.
Wynajmujący powinien dokonywać niezbędnych wymian stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.
Zakończenie
Mam nadzieję, że ten wpis wyjaśnił dogłębnie zagadnienie. Jeżeli najemca nie wykonywał nałożonych na niego obowiązków związanych z utrzymaniem lokalu i urządzeń w nim zainstalowanych, to wynajmujący może wykonać te naprawy po zwrocie lokalu i należność za to potrącić sobie z kaucji zabezpieczającej.