Które naprawy lokalu użytkowego obciążają wynajmującego, a które powinien wykonać najemca na własny koszt? Jak określić w umowie sprawiedliwy podział obowiązków?
Uwaga! Ten wpis dotyczy wyłączenie stosunków pomiędzy najemcą, a wynajmującym w umowach najmu lokali użytkowych. Wpis dotyczący lokali mieszkalnych ukazał się kilka tygodni temu i znajdziesz go tutaj.
Spis treści
Kilka pojęć na początek
Ponieważ bardzo często w Internecie, na różnych forach, myli się wynajmującego z najemcą to chcę wyjaśnić oba pojęcia. Jest to niezmiernie istotne w kontekście tego wpisu.
Wynajmujący – najczęściej właściciel lokalu, który udostępnia go najemcy do używania na podstawie umowy najmu.
Najemca – użytkownik lokalu, który używa go na podstawie umowy najmu.
Podstawy prawne
Strony umowy mogą określić własne zasady podziału obowiązków związanych z utrzymaniem lokalu. W tym temacie, w pierwszej kolejności obowiązują bowiem ustalenia zawarte w umowie. Można podział obowiązków niemal dowolnie określić w umowie. Stanowisko takie wskazał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 27 listopada 2012 r. (sygn. akt I ACa 830/12). Strony nie są zatem związane bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Jest to związane z różnym charakterem i przeznaczeniem wynajmowanych lokali. Oczywistym jest także fakt, że najemca lokalu użytkowego ma większe rozeznanie w warunkach rynkowych i może skuteczniej negocjować warunki umowy najmu niż przeciętna osoba, która wynajmuje mieszkanie.
Jeżeli strony umowy nie poczyniły odpowiednich ustaleń, to dopiero wtedy zaczynają obowiązywać przepisy zawarte w kodeksie cywilnym, a konkretnie w przypisach art. 662 i 681 k.c. Tak samo stosuje się te przepisy, gdy zasady określone w umowie obejmują tylko wycinek koniecznych ustaleń. Wtedy w pozostałym zakresie stosuje się wskazane przepisy. Wynikający z nich podział obowiązków opisałem poniżej.
Obowiązki najemcy
Najemca obowiązany jest wykonywać własnym kosztem wszystkie czynności niezbędne do utrzymania lokalu użytkowego określone jako drobne nakłady. W art. 681 k.c. ustawodawca zawarł przykładową listę tych nakładów. Należą do nich: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Lista ta jest katalogiem otwartym, oznacza to, że wszystko to co, oceniając rozsądnie, mieści się w ramach drobnych nakładów, powinien wykonywać najemca. Powinien sam wydatkować na to niezbędne kwoty
Z przykładowego katalogu drobnych czynności, można przyjąć generalną zasadę – to co jest zainstalowane w ścianach wewnątrz lokalu to obowiązki wynajmującego, a to co ze ścian wystaje to już utrzymuje najemca.
Obowiązki wynajmującego
Obowiązki wynajmującego są określone bardzo ogólnie w art. 662 § 1 k.c. Generalnie jest on zobowiązany wykonywać wszystko, do czego nie jest zobowiązany najemca. Znowu podkreślam, że takie obowiązki wynikają z przepisów, a strony mogą ustalić podział obowiązków odmiennie.
Wynajmujący powinien zapewniać sprawne działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z lokalu.
Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy
Już przy opracowywaniu tekstu umowy warto zwrócić uwagę na jak najbardziej precyzyjne określenie obowiązków najemcy. Trzeba skupić się na wyposażeniu lokalu i określić obowiązki najemcy z nim związane. Można bowiem umówić się, że najemca zobowiązany jest do konserwacji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Można nawet wskazać, że określona firma ma dokonywać przeglądów co określony czas i za to najemca ma zapłacić. Przepisy prawa pracy określają także wymagania związane z utrzymaniem sieci zasilającej w lokalu i innego wyposażenia. Słynne już badania skuteczności zerowania gniazd zasilających też należy przerzucić na najemcę. Trudno, by wynajmujący miał wtrącać się do działalności najemcy.
Jeżeli przed lokalem znajduje się chodnik po którym poruszają się piesi to warto w umowie określić, że najemca powinien sam utrzymywać go w czystości, a w zimie odśnieżać i odladzać. Najemca powinien także usuwać odstające sople lodu. Zgodnie z wskazanymi przepisami, wszystko to co się dzieje poza lokalem to obowiązek wynajmującego. Jeżeli w budynku nie działa wspólnota, to gdyby ktoś złamał nogę, bo przed lokalem nie odlodzono, to będzie za to odpowiadał właściciel lokalu. Odpowiednie zapisy umowy pozwalają inaczej rozłożyć odpowiedzialność, a także łatwiej jest wtedy egzekwować obowiązki od najemcy.
Zakończenie
Mam nadzieję, że ten wpis wyjaśnił dogłębnie zagadnienie. Jeżeli najemca nie wykonywał nałożonych na niego obowiązków związanych z utrzymaniem lokalu i urządzeń w nim zainstalowanych, to wynajmujący może wykonać te naprawy po zwrocie lokalu i należność za to potrącić sobie z kaucji zabezpieczającej.