Kocham swój bank

By | 29 lipca 2016

oddzial_pekao_widok_z_zewnatrz

Może to Ci się wyda dziwne, ale to właśnie czuje od początku tego tygodnia. Zostałem tak mile zaskoczony, że nie pozostaje mi nic innego jak poczynić takie szczere wyznanie.

W banku PeKaO S.A. mam rachunek już 20 rok. Założyłem go dokładnie 22 stycznia 1997 roku. Niedługo później dosłużyłem się statusu VIP. Nie jestem przy tym klientem, który korzysta z wielu usług bankowych. Ot rachunek w złotych, rachunek w euro (choć na nim od lat mam przysłowiowego centa), karta kredytowa i pożyczka. Bank ten nigdy nie miał super ofert na lokaty. System bankowości elektronicznej PeKaO24 działa niezawodnie. Ma kilka mankamentów, ale zdążyłem się przyzwyczaić.

Jak napisałem wcześniej, mam w tym banku pożyczkę gotówkową. W ubiegły piątek, przed południem, zadzwoniła do mnie Pani Iwona, mój osobisty doradca. „Panie Piotrze, jeżeli dziś dobierze Pan do pożyczki kilka tysięcy złotych to na całości mogę obniżyć oprocentowanie o półtora punktu procentowego”. Hmm, taka propozycja to szok dla mnie. Bank sam z siebie chce coś obniżyć? Zadałem podchwytliwe pytanie „czy inne warunki pozostaną niezmienione?”. Jestem z natury podejrzliwy i czujny, dlatego zapaliła mi się czerwona lampka. Pożyczka, którą mam może nie jest najtańsza na rynku, ale z mojego punktu widzenia jest ona korzystna. Kilka lat temu Alior Bank chciał mnie przekonać do przeniesienia jej do nich. Faktycznie, na pierwszy rzut oka ich oferta była tańsza, ale po przeanalizowaniu warunków umowy zrezygnowałem z tego kroku.

Pożyczka Expresowa (PEX) w Banku PeKaO ma bardzo specyficzny sposób rozliczania rat. Nie spotkałem takiego w innych bankach. Bank rozlicza wszystkie wpłaty zgodnie z rzeczywistym dniem ich wpływu na rachunek pożyczki. W części banków raty pożyczek rozlicza się w cyklu miesięcznym. To znaczy, że nie można wpłacić raty przed terminem. Ale ja chce spłacać pożyczkę wtedy kiedy mam pieniądze, a nie zawsze 10 czy 25 dnia miesiąca! To nie jest jeszcze najciekawsze. Najciekawsze jest to, że w banku PeKaO każda nadpłata zmniejsza konieczność spłaty wyliczonych w harmonogramie rat kapitałowo-odsetkowych. Chodzi o to, że jeżeli moja rata wynosi na przykład 1.000 zł miesięcznie, to jeżeli dokonam wcześniejszej spłaty w wysokości 4.000 zł to nie muszę płacić czterech kolejnych rat pożyczki. Pożyczkę wziąłem na bezpieczne 6 lat z założeniem, że spłacę ją znacznie wcześniej. Dzięki poczynionym nadpłatom, gdy mam do realizacji jakiś większy wydatek, mogę nie zapłacić raty pożyczki, a i tak bank nie będzie mnie ścigał o należną ratę.

Na moje pytanie „czy inne warunki pozostaną niezmienione?” Pani Iwona odpowiedziała z wielkim przekonaniem „nic dla Pana się nie zmienia”. Skoro tak, to zaoszczędzę kilka tysięcy złotych. Nie pozostało mi nic innego jak podjąć decyzję pozytywną. Trzy godziny później podpisywałem nową umowę, a w poniedziałek zrolowano starą pożyczkę. Ja mam niższe raty, a bank wiernego klienta.

 • Zdzisław

  ile Ci za t bzdury zapłacili?
  w PEX oprocentowanie jest na poziomie 10% czyli max), a za kredyt trzeba jeszcze zapłacić prowizję…
  albo nie umiesz liczyć, albo dostaje kasę za ten link do comperii (partnerze nr 10204)

  • skarbonamamony

   Dziękuję za krytykę. Za wpis niestety nikt nie chce zapłacić, bo nikt nie chce kliknąć w link i wypełnić formularza.
   Niemniej jednak wpis powstał na fali mojego zaskoczenia, a nie pod kątem zarobku. PEX ma parametry zależne od kwoty, którą chcesz pożyczyć. Moja pożyczka przekracza 100 tys. złotych, więc dostałem pierwotnie znacznie lepsze warunki, niż te maksymalne 10% i prowizję za przyznanie znacznie mniejszą niż 5%. Była wręcz symboliczna.
   Za zrolowanie pożyczki (nową pożyczkę) zapłaciłem prowizje za przyznanie w wysokości 0,3%, a oprocentowanie teraz wynosi poniżej 7%.
   Z bankami trzeba rozmawiać, a nie bazować na parametrach pokazywanych w ofertach. Wtedy otrzymujesz zupełnie inne warunki. Poza tym, akurat w wypadku PEX można pożyczyć więcej niż się potrzebuje. Należy wynegocjować w umowie 0% prowizji za wcześniejszą spłatę. Wtedy następnego dnia po wypłacie dokonać spłaty tego czego nie potrzebujesz i w ten sposób cieszysz się lepszymi warunkami na pozostałą kwotę. Jak już pisałem sposób rozliczania spłat jest jedyny w swoim rodzaju i po takiej dużej spłacie masz bezpieczną pożyczkę, bo mając nadpłatę nie musisz płacić kolejnych rat.
   Tak czy inaczej ta pożyczka mi się bardzo opłaciła bo poszła na sfinansowanie okazyjnej inwestycji, która przynosi bardzo fajne wyniki.

  • Peel Faynarts

   Aleś Ty głupi. Oprocentowanie na tej pozyczce obecnie to około 7-7,5%